Boulder City

Snitzel x Vegas Showgirl

BAY - 2014 - 16.3HH

Service Fee: $5,500

inc. vet fees, conditions apply, free return

Male Line

SNITZEL Second on The 2005-06 Australasian 3YO Classification (sprint). 7 wins-4 at 2-to 1200m, $1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders’ P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire in 2016-17, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17. Sire of 838 progeny to race, 614 winners (73.0%), earnings of over $109 million, 83 stakes winners, 66 stakes placegetters, inc.

SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013- 14. MVRC WS Cox P., Gr.1.

INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Cochampion 2YO Colt in Australia in 2016-17. ATC Sires’ Produce S., Gr.1.

HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). BRC BTC Cup, Gr.1, 2d BRC TJ Smith S., Gr.1.

HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). Turffontein South African Classic, Gr.1.

TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1.

REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). VRC Darley Classic, Gr.1. RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). ATC Galaxy H., Gr.1.

SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). BRC TJ Smith S., Gr.1, Champagne Classic, Gr.2. SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). VRC Lightning S., Gr.1.

ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2.

SUMMER PASSAGE (14c, Encosta de Lago, Lure). ARC Diamond S., Gr.1.

WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). VRC Australian Guineas, Gr.1.

CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). STC Silver Slipper S., Gr.2, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3.

SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3.

MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). ATC Run to the Rose H., Gr.2.

SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). MRC Caulfield Sprint H., Gr.2.

THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). MVRC Australia S., Gr.2.

FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). VRC Blazer S., Gr.2.

TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires’ Produce S., Gr.2. FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). VRC AV Kewney S., Gr.2.

SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). MVRC Bill Stutt S., Gr.2.

TANGLED (14c, Shinko King, Gleam Machine). BRC Champagne Classic, Gr.2.

FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). MRC Autumn Classic, Gr.2.

PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). ATC Light Fingers S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1.

SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). ATC Pago Pago S., Gr.2.

YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). Hanshin Arlington Cup, Gr.3.

OAKLEIGH GIRL (11f, Mr. Greeley, Century). VRC 7news P., Gr.3, BRC Calaway Gal S., L.

AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L.

PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3.

DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). ATC Kindergarten S., Gr.3.

MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). ATC Tramway S., Gr.3, 3d ATC Ajax S., Gr.2.

JUKEBOX (14c, Rory’s Jester, Umatilla). MRC Vain S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.2.

PERAST (14c, Zabeel, Success Express). MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3.

SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory’s Jester). SAJC DC McKay S., Gr.3.

LUBITON (13f, Zabeel, Sea Road). MVRC Tesio S., Gr.3, 2d Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3. ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). ATC Neville Sellwood S., Gr.3.

SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero). ATC Toy Show H., Gr.3, Festival S., Gr.3. ODYSSEY MOON (12c, Arch, Drone). VRC Standish H., Gr.3, 2d ATC Sires’ Produce S., Gr.1. TEASPOON (14f, Mister C, One Pound Sterling). ATC Widden S., Gr.3.

EPTIMUM (14g, Monashee Mountain, Hatta’s Mill). MVRC Red Anchor S., Gr.3.

DRACARYS (14c, Elusive Quality, Snippets). ATC Up & Coming H., Gr.3, Hyland Race Colours 2YO P. MURAAQEB (14c, Starcraft, Anabaa). ATC Carbine Club S., Gr.3, 3d VRC CS Hayes S., Gr.3.

DIDDUMS (13f, Rahy, Red Ransom). ATC PJ Bell S., Gr.3, Tab.com.au H.-twice.

EL DIVINO (13c, Al Akbar, Voodoo Rhythm). ATC Kindergarten S., Gr.3, 2d VRC Kensington S., L. SOOBOOG (12c, Fraar, Zephyr Bay). VRC Aurie’s Star H., Gr.3, 2d SAJC Euclase S., Gr.2.

BIG TREE (12c, Octagonal, Star Way). GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3.

FIREWORKS (12f, Varick, Blakeney). ATC Widden S., Gr.3, 3d ATC Reisling S., Gr.2.

ELLE LOU (11f, Snippets, Famous Star). ATC Aspiration H., Gr.3, 3d ATC Toy Show H., Gr.3.

ESTONIAN PRINCESS (10f, Prized, Macarthur Park). ATC James HB Carr S., Gr.3.

ALIYANA TILDE (08f, Mister C, One Pound Sterling). ATC Epona S., Gr.3.

TAN TAT SUN - SUN JEWELLERY (H.K.) (11g, Umatilla, Command Module). Hong Kong Classic Mile, L.